KÚPIŤ

 

Aktívny športovec a užívanie kolagénu

Aktívny športovec a užívanie kolagénu

Šport a kolagén sa spája a v mnohých súvislostiach. Keďže pri športovej aktivite sa opotrebovávajú naše kĺby, je veľmi dôležité dopĺňať kolagén pre športovo aktívnych ľudí. Ak patríte k milovníkom športového vyžitia, mali by ste o svoje telo aj zodpovedajúcim spôsobom starať. Nielen profesionálni, ale aj amatérski športovci sa veľmi často stretávajú s bolesťami kĺbov, pálením kostí alebo svalovými horúčkami pri intenzívnom vypätí. Aby ste mohli podávať špičkové výkony a pretaviť tvrdý tréning v úspech, potrebuje vaše telo dobrú výživu. Nedostatok kľúčových bielkovín alebo vitamínov sa totiž podpíše nielen na naše výkony, ale aj na našu celkovú formu.

Každý zapálený športovec vie, že kľúčom k chudnutiu alebo nabratiu svalstva je vyvážený jedálniček. Nie inak je tomu aj v prípade kolagénu, aj keď u neho je situácia ešte o trochu zložitejšia. Vďaka dobre zostavenému jedálničku získate dostatočné množstvo bielkovín, tukov a sacharidov. Lenže niektoré látky nedokáže ľudský organizmus dobre vstrebávať, a preto sa na scénu dostávajú potravinové doplnky.

Typickým príkladom je kolagén, pretože jeho tvorba s postupujúcim vekom klesá, až sa približne v 45. roku zastavuje úplne. Z jedla dokáže telo získať len veľmi malé množstvo kolagénu, čo sa negatívne prejavuje na pohybovom aparáte. A to je vlastne dôvod, prečo amatérski aj profesionálni športovci užívajú kolagén v podobe doplnkov stravy. Pri dostatočnom množstve kolagénu zostanú kĺbovej chrupavky správne vyživené, takže nebudete trpieť bolesťami ani pri náročnejšom pohybe.

So správnymi účinkami kolagénu v tele súvisí tiež vitamín C. Ten totiž pri tvorbe kolagénu hrá významnú úlohu, keďže je potrebný už v prvej fáze jeho produkcie, a navyše zodpovedá za jeho základnú vlastnosť, t.j. jeho pevnosť. Nedostatok vitamínu C preto môže viesť k tvorbe nestabilného a defektného kolagénu. Vitamín C podporuje lepšie vstrebávanie kolagénu v tele. Hľadáte vyživenie alebo opravu spojivového tkaniva? Zvážte doplnenie pred tréningom. Štúdie ukazujú, že užitie kolagénu hodinu pred cvičením v spojení s vitamínom C zlepšuje syntézu kolagénu v tele, najmä počas obdobia zotavenia po tréningu, kĺby budú zdravšie, pevnejšie a odolnejšie voči zraneniam.